Dodaj do ulubionych
Najszybsze zwierzaki
   Natura dzieliła w miarę równo i sprawiedliwie według zasady kto nie ma w głowie to ma w nogach (albo skrzydłach), tym samym oszczędzając zwierzętom przywileju zbyt rozwiniętej inteligencji, niektóre z nich obarzając niezwykłymi możliwościami w zakresie poruszania się...

Wygląda na niezłego cwaniaka
Gepard

   Ten niewinnie wyglądający kociak jest najszybszym zwierzakiem poruszającym się po lądzie. Na codzień nieobce są mu prędkości rzędu 80 km/h a w pogoni za zdobyczą jest w stanie w ciągu zaledwie 3 sekund rozpędzić się do blisko 120 km/h!! Prędkość tą jest w stanie utrzymać przez około 20 sekund na odcinku 500 metrów. Największa populacja gepardów zamieszkuje Afrykę, ale zwierzę to występuje też w Kazachstanie, Turkmenistanie, Afganistanie i Iranie. Kotek taki ma w kłębie 80 centymetrów wysokości, mierzy 1,5 metra długości (plus ogon do 80 cm) i waży 65 kilogramów. Gepard w odróżnieniu od innych drapieznych ssaków ma okrągłą źrenicę.

Wygląda na jeszcze większego cwaniaka
Sokół wędrowny

   Na niebie najszybszym stworzonkiem jest sokół wędrowny. Uciekając przed samolotem rozpędza się do 290 km/h a spadając za zdobyczą potrafi osiągnąć do 360 km/h! Dzień powszedni spędza fruwając z prędkością około 60 km/h. Zamieszkuje on głownie rozległe lasy, góry a czasami pobliża większych miast. W Polsce jest gatunkiem nielicznym, ściśle chronionym. Średnio długośc ciała sokoła wynosi pół metra a rozpiętośc skrzydeł od 90 do 120 centymetrów.

Roll up the hill
Larwa ćmy Pleurotya ruralis

   Gąsienica, będąca stadium larwalnym ćmy Pleurotya ruralis może poruszać się z prędkością 38,1 cm na sekundę, co odpowiada 241 km/h. Gdy jest atakowana potrafi zwinąć się w kłębek i potoczyć z dala od wroga., co jest zachowaniem spotykanym tylko w jej przypadku. Larwa wówczas potrafi toczyć się z prędkością czterdzieści razy większą niż normalna (czyli ta osiągnięta przy poruszaniu się na nogach). Jej ciało składa się z trzynastu segmentów, które łączą nogi.

Żaglica
Żaglica (Istiophorus platypterus)

   Najszybszą rybą na krótkim dystansie na świecie jest najprawdopodobniej żaglica (Istiophorus platypterus). Podczas szeregu prób zbadania jej prędkości przeprowadzonych w Long Key Fishing na Florydzie w USA w najlepszym wyniku przepłynęła ona 91 metrów w czasie 3 sekund, co jest równoznaczne prędkości 109 km/h. Według obliczeń nie potwierdzonych pomiarami ryba ta osiąga maksymalną pręskość w zakresie 100-130 km/h. Żaglica osiąga długość ciała do 2,6 metra. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka i długa płetwa grzbietowa, która podczas pływania składana jest do tyłu. Podczas płytkiego pływu rozpina się ponad powierzchnię wody jak żagiel, stąd nazwa ryby.

Inne zwierzaki
  • jaskółka dymówka potrafi latać z prędkością dochodzącą do 300km/h
  • największą prędkość lotu aktywnego z możliwością manewrowania wśród ptaków osiąga jerzyk - nawet 200km/h
  • najszybszy morski ssak to orka, zwierzątko to osiąga 62 km/h
  • najszybszym ptakiem jeśli chodzi o bieganie jest struś: stworzenie to potrafi rozpędzić się aż do ponad 110 km/h
  • najszybszym owadem jest ważka - w locie rozpędza się do 144 km/h
  • koń wyścigowy osiąga prędkość 90 km/h

© 2003-2007 by Ecnelis