Dodaj do ulubionych
Moja muzyka
  Poniżej postaram się opisać to, o co wielokrotnie proszono mnie w mailach, a mianowicie napiszę coś więcej o programach, którymi najczęściej posługuję się przy tworzeniu muzyki. Najważniejsze z nich to (kolejność nieprzypadkowa):

Fruity Loops Studio 5 - www.flstudio.com
Połączenie tradycji starych, dobrych trackerów z najnowocześniejszą bazą efektów, sampli i masą narzędzi. Potężna aplikacja używana także przez profesjonalistów.

ModPlug Tracker 1.16.0203 - www.modplug.com
Rodzina tak zwanych trackerów to dość stary lud, ale nadal pod wieloma względami niepokonany. Ja korzystam z ModPlug Trackera, który przy prawdziwej prostocie oferuje naprawdę wiele. Program można wykorzystać do właściwego komponowania, tworzenia rytmów czy nakładania masy efektów (ich ilość jest praktycznie nieograniczona, jednak dodatkowych wtyczek trzeba już szukać samemu... nawet w innych programach!). Niestety nie nagramy w nim nic z żadnego źródła dźwięku. Program ma własny format plików a forma ich zapisu w samym trackerze pozwala na łatwe późniejsze zmiany i poprawki, oferując aż 32 kanały (ścieżki), co niestety z czasem może nie wystarczyć. Plik oczywiście do dalszej obróbki można zapisać w formacie wav (zapis w mp3 jest fatalny). MPT to naprawdę potężne narzędzie w odpowiednich rękach!

Gold Wave 4.26 - www.goldwave.com
Doskonałe narzędzie do najprostszej obróbki sampli - pozbawiania ich szumów, trzasków i innych zakłóceń. Pozwala także na dźwięk nałożyć parę bardzo ciekawych i przydatnych efektów. Program wyposażny w odpowiednią wtyczkę (lame_enc.dll) staje się doskonałym narzędziem do konwersji dźwięku na format mp3. Całkiem nieźle sprawuje się także przy nagrywaniu i konwersji ścieżek audio (choć czasami ma tu spore problemy), ale jego główne zastosowanie to obróka sampli.

CDex 1.50 - cdexos.sourceforge.net
Jeśli chcemy przenieść nagranie z płyty na dysk twardy w formacie mp3 lub wav to polecam ten program - sprawuje się w takich zadaniach znakomicie i jest praktycznie niezawodny (jednocześnie będąc nieczułym na różne zabezpieczenia płyt)!

Audacity 1.0.0 - audacity.sourceforge.net
Ten program to przede wszystkim bardzo przydatne narzędzie przy nagrywaniu, oferujące także sporo efektów i innych ciekawych funkcji, z których osobiście nie korzystam.

Beat Box Machine 1.0 - www.beatboxmachine.prv.pl
W tym programie bardzo łatwo "złapać" rytm: puszczamy z odtwarzacza jakiś utwór a w tym programie próbujemy wystukać rytm i... po paru próbach mamy już gotowe zaczątki i możemy działać dalej. Heh, czyli w skrócie: rytmiczna maszynka, dość przydatna. Jedyny problem to obsługa: synchronizacja ruchu trzech lub więcej palców...

Magix Music Maker 2.0 - www.magix.de
Ten program w tej wersji to prawdziwy weteran, niestety nie mam dostępu do nowszej. A ta naprawdę oferuje niewiele: edytowany utwór może mieć tylko cztery ścieżki (jeśli jest to mono to osiem). Ostatecznie może służyć do sklejenia paru pełnoczasowych traków stworzonych w MPT, co jest w trackerze dość trrudne zwłaszcza jeśli utwory nie są ze sobą zgodne. Główna zaleta MMM to to, że próbki dźwiękowe są wizualizowane, dzięki czemu doskonale widać gdzie się kończą i gdzie zaczynają.

SoundBlaster Live! Keyboard
Element wchodzący w skład panelu sterowania właściwościami kart dźwiękowych SoundBlaster Live! Dość przydatne wirtualne pianino oferujące niekiedy bardzo ładne brzmienia i korzystające z tego samego banku sampli systemowych co MPT. Oczywiście na tym nie kończą się dobrocie wynikające z posiadania kart dźwiękowych SB...

Oczywiście to nie wszystko. Więcej programów opiszę w przyszłości.

© 2003-2007 by Ecnelis