Dodaj do ulubionych
Antynoble
   Antynoble (Ig Noble) to nagrody przyznawane od 1991 roku za "bardzo ważne" badania przez czasopismo "Rocznik Nieprawdopodobnych Badań" ("Annals of Improbable Research"). Nagrody wręczane są na Uniwersytecie Harwarda zazwyczaj przez laureatów prawdziwej nagrody Nobla. Oto, za co przyznano antynoble w niektórych dotychczasowych odsłonach:

2003
W dziedzinie inżynierii nagrodzono wspólny wysiłek Johna Paula Stappa, Edwarda A. Murphy'ego juniora, oraz George'a Nicholsa za odkrycie w roku 1949 podstawowego dla inżynierii, ekonomii i polityki prawa Murphy'ego ("Jeśli coś może pójść źle, to tak się stanie"). Nagrodę odebrali spadkobiercy, głos Nicholsa odtworzono z taśmy.
W dziedzinie fizyki na nagrodę zasłużyła bezcenna dla gospodarki rolnej praca siódemki australijskich naukowców zatytułowana "Analiza sił potrzebnych do wleczenia owcy po różnych podłożach".
W medycynie nie było tego roku pracy bardziej niezwykłej niż analiza mózgów taksówkarzy, które okazały się, lepiej niż u przeciętnego obywatela, przystosowane do orientacji przestrzennej. W dziedzinie psychologii wyróżniono i tak już sławnego Philipa Zimbardo ze Stanford University oraz Gian Vittorio Caprarę i Claudio Barbaranellego z uniwersytetu w Rzymie za pracę "Wyjątkowo proste osobowości polityków".
W dziedzinie chemii tym razem chemików przewyższył fizyk Yukio Hirose z uniwersytetu Kanazawa. Ig Nobla przyniosło mu wyjaśnienie tajemnicy brązowego posągu w mieście Kanazawa, którego nie zanieczyszczają gołębie. Okazuje się, że to zasługa galu, metalu wchodzącego w skład stopu. Praca Hirose może otworzyć nowy rozdział w dziedzinie ochrony zabytków.
Laureat literackiego Ig Nobla John Trinkaus z Zicklin School of Business w Nowym Jorku opublikował ponad 80 prac poświęconych takim zagadnieniom, jak np. jaki odsetek młodzieży nosi czapki - bejsbolówki daszkiem do tyłu, jaki procent przechodniów ma na nogach sportowe obuwie i dlaczego białe, jaki odsetek klientów supermarketów przekracza limit produktów uprawniający do obsługi w kasie ekspresowej?
W dziedzinie badań interdyscyplinarnych nagrodzono intrygujące badania Stefano Ghirlandy, Liselotte Jansson i Magnusa Enquista z uniwersytetu w Sztokholmie - wynika z nich, że "Kurczęta wolą pięknych ludzi".
Nagrodę pokojową dostał Lal Bihari z Uttar Pradesh (Indie) - aż z trzech powodów. Po pierwsze - za aktywne życie po oficjalnym uznaniu go za zmarłego. Po drugie - za kampanię skierowaną (pośmiertnie) przeciwko inercji biurokracji i chciwości krewnych. Po trzecie - za stworzenie "Stowarzyszenia Umarłych".
Przełomu w biologii dokonał C. W. Moeliker z Natuurmuseum w Rotterdamie (Holandia). Udało mu się naukowo udokumentować pierwszy przypadek homoseksualnej nekrofilii u kaczki krzyżówki. Praca jest bogato ilustrowana.

2001
MEDYCYNA: Peter Barss z Uniwersytetu McGilla za wstrząsający raport medyczny "Obrażenia wywołane przez spadające orzechy kokosowe", opublikowany w "The Journal of Trauma" w 1984 r.
FIZYKA: David Schmidt z Uniwersytetu Massachusetts za częściowe rozwiązanie zagadki, dlaczego zasłony prysznicowe odchylają się do środka.
BIOLOGIA: Buck Weimer z Pueblo w stanie Kolorado (USA) za wynalezienie Under-Ease - hermetycznej bielizny z wymiennym filtrem z węgla drzewnego, usuwającej nieprzyjemne pachnące gazy zanim przedostaną się do środowiska.
EKONOMIA: Joel Slemrod z Business School w Uniwersytecie Michigan i Wojciech Kopczuk z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej za stwierdzenie, że ludzie potrafią opóźnić swoją śmierć, jeśli prowadzi to do obniżenia podatku od spadku (praca nr W8158 została opublikowana w marcu 2001 r. przez National Bureau of Economic Research).
LITERATURA: John Richard z Bostonu w Anglii - jako założyciel Towarzystwa Obrony Apostrofu - za jego wysiłki, by chronić i promować różnice między liczbą mnogą i formą dopełniaczową (w j. angielskim).
PSYCHOLOGIA: Lawrence W. Sherman z Uniwersytetu Miami w Ohio za raport "Ekologiczne studium wybuchów radości w grupkach przedszkolaków", który ukazał się w "Child Development" w 1975 r., odbijając się szerokim echem.
ATROFIZYKA: Dr Jack i Rexella Van Impe, telewizyjni kaznodzieje z Rochester Hills w stanie Michigan, którym w dwunastominutowym programie, wyemitowanym 31 marca 2001 r., udało się wykazać, że czarne dziury spełniają wszelkie techniczne wymagania, by znajdowało się w nich piekło.
NAGRODA POKOJOWA: Viliumas Malinauskus z Litwy za stworzenie wesołego miasteczka, noszącego nazwę "Świat Stalina".
TECHNIKA: John Keogh z Hawthorn w Autralii za opatentowanie w 2001 r. koła oraz Autralijski Urząd Patentowy za przyznanie temuż Johnowi Keoghowi patentu nr 2001100012.
ZDROWIE: Chittaranjan Andrade i B. S. Srihari z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego i Neurologii w Bangalore (Indie) za ich dogłębne badania, stwierdzające, że dłubanie w nosie jest typowym zachowaniem nastolatków ("Journal of Clinical Psychiatry", t. 62, nr 6, czerwiec 2001).

2000
Literatura: Jasmuheen (Ellen Greeve) z Australii, za książkę 'Żyjąc światłem', która w naukowy sposób wyjaśnia, że można przez kilkadziesiąt lat żyć bez przyjmowania pokarmu;
Fizyka: Andre Geim i Michael Berry, którzy przy pomocy układu magnesów osiągnęli lewitację żaby i zapaśnika sumo;
Chemia: Donatella Marazziti, Alessandra Rossi i Giovanne Cassano (to dzięki nim wiemy, że pod względem biochemicznym romantyczna miłość niczym się nie różni od nerwicy natręctw);
Medycyna: W. Schultz, P. van Andel, E. Mooyaart i I. Sabelis, autorzy pracy 'Jądrowy rezonans magnetyczny jako metoda obrazowania męskich i żeńskich narządów płciowych podczas kopulacji oraz podniecenia płciowego';
Zdrowie publiczne: J. Wyatt, G. McNaughton i W. Tullet, naukowcy, którzy opublikowali pracę 'Upadek toalet w Glasgow' (opis trzech przypadków poważnych urazów, które wymagały leczenia szpitalnego, a zostały spowodowane pęknięciem starych muszli klozetowych pod ciężarem ciała pacjentów).

[znalezione w sieci]© 2003-2007 by Ecnelis