Dodaj do ulubionych
Kościół, cmentarz i figura świętego Mikołaja w Kryłowie
.:: KościółKościół parafialny pod wezwaniem NNMP
  Pierwszy kościół katolicki w Kryłowie powstał już w piętnastym wieku, w połowie XVI wieku zostając zmienionym na zbór luterański. Nowy, murowany kościół, pod wezwaniem Najświętszego Sakramentu ufundował w 1637 roku Władysław Ostroróg. Pierwszym znanym proboszczem został w 1635 roku ksiądz A. Jasiński. Kolejny kościół powstał w 1695 roku, zaś czwarty w latach około 1754-1756. Obecny kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryii Panny został wybudowany w roku 1859/60 w stylu neogotyckim. Organy kościelne wykonane w tym samym stylu powstały w 1841 roku. Jego ołtarz główny przedstawia obraz Matki Boskiej Loretańskiej z XVIII wieku. Fundatorem kościoła był hrabia Józef Jeżowski (choć inne źródła podają też właścicielkę dóbr Kryłowa - Józefę Anielę Gabryelę Chrzanowską). Tutejszy odpust ma miejsce co roku w dniu 8 września.

.:: Cmentarz
Cmentarz parafialny w Kryłowie założony został na przełomie XVIII i XIX wieku. Najstarsza udokumentowana wzmianka o nim pochodzi z wizytacji biskupa W. Skarzewskiego z 1816 roku natomiast najstarszy nagrobek pochodzi z roku 1831 (mogiła Wincentego Suszki). W latach 1855-1859 wybudowano na terenie cmentarza murowaną kaplicę grobową, obok której znajduje się jeden z największych (jeśli nie największy) grobowców ziemnych na Lubelszczyźnie. Na cmentarzu, zajmującym około sześciu hektarów znajduje się także cmentarz żołnierzy austriackich z I wojny światowej, kopiec grobowy rodzin Horodyskich i Chrzanowskich, wielki grobowiec hrabiego Pohoreckiego oraz mniejsze zabytkowe nagrobki i pomniki.

.:: Figura św. Mikołaja
W pobliskiej Kolonii Kryłów odległej od centrum Kryłowa o około 3 kilometry znajduje się duża kamienna figura świętego Mikołaja (patrona trzody) z wilkiem, spod której bije źródełko, któremu przypisywane są cudowne właściwości. Czas ani okoliczności powstania fugury nie są znane, ale przesłania każą wierzyć, że jest ona tu już od wieków. Jedna z wersji mówi, że figurę postawił przy źródełku rządca Kryłowa, któremu przyśniło się, że nadejdzie pomór na bydło, inna że rządca został wyleczony z paralizu przez wodę ze źródełka i postawił tu z wdzięczności figurę. Kamiennej figurze świętego Mikołaja towarzyszy wyrzeźbiona z piaskowca postać wilka. Wegług legendy przejeżdżał tędy zimą jeden z właścicieli ziemskich, na którego sanie napadły wygłodniałe wilki. Rozszarpały one konie a dziedzic cudem ocalał i z wdzięczności za ten cud postawił tu także figurę wilka. Parę lat temu miejscowa ludność ustawiła nad źródełkiem także niewielką grotę z kamienia, w której postawiono figurkę Matki Bożej. Miejsce to było dawnym obiektem odpustów (odbywających się w ostatnią sobotę maja) a także pielgrzymek katolików i prawosławnych.Figura świętego Mikołaja, spog której wypływa źródełko. Według podań i legend woda ze źródełka ma cudowną moc uleczania ze wszelkich chorób, a w szczegulności reumatyzmu. Cudowna moc przypisywana jest także figurze wilka. Według podań przychodziły tu przed wschodem słońca kobiety, które nie mogły zajść w ciążę, siadały nago na wilku, głaskały go po brzuchu i szeptały mu do ucha. Aby marzenie o dziecku się spełniło należało jeszcze na chwilę wskoczyć do źródlanej wody. Za dawnych czasów, gdy Polska była jeszcze pod zaborami trwał także spór o cudowną wodę i samego Mikołaja między prawosławnymi i katolikami, który rozstrzygnięto satysfakcjonująco dla obu stron (ustawiono skarbonkę, z której datki z jednego tygodnia zbierali katolicy a z drugiego prawosławni). W drugiej połowie XIX wieku miejsce to było zaliczne do najsławniejszych sanktuariów Chełmszczyzny, Zamojszczyzny i Wołynia. Obecnie do figury świętego Mikołaja co roku przybywa wielu pielgrzymów i turystów, wabionych drzemiącymi tu cudownymi mocami.© 2003-2007 by Ecnelis