Dodaj do ulubionych
Kryłów: Program Akrywności Społeczności Wiejskich
  Początek XIX wieku przyniósł sporo zmian w Kryłowie, który pozostawał uśpioną wsią z niewielkimi przejawami działalności społecznej czy gospodarczej. Właśnie w tym czasie realizowany był Program Akrywności Społeczności Wiejskich: Grupy Partnerskie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Projekt, ukrywający się pod tą tajemniczą nazwą realizowany był od 27 kwietnia 2001 do 30 czerwca roku 2002 przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Skrótowo mówiąc cały program miał za zadanie zwalczyć bierność na wsiach, obecną w życiu samych mieszkańców jak i w rozwoju wsi, będąc finansowanym przez fundacje krajowe, zagraniczne a także przez osoby indywidualne. Realizowano go we wsiach na Bieszczadach, Pomorzu Środkowym oraz Polesiu Zachodnim. Realizatorem programu na terenach Kryłowa było Stowarzyszenie ds. Rozwoju Gminy Mircze "RG Mircze" w Mirczu oczywiście. Hasłem programu było: naturalne środowisko przyrodnicze ważnym elementem zróżnicowanego rozwoju.

  Cały projekt obejmował sołectwa Kryłów, Prehoryłe oraz Kryłów-Kolonia. W prace zaangażowano łącznie 435 osób, z czego ponad 300 stanowiły dzieci i młodzież. Głównym jego celem było przywrócenie stanu naturalnego wyspy na Bugu (na której znajdują się ruiny zamku) a także zróznicowanie rozwoju okolicy. Utworzono między innymi ścieżki i trasy turystyczne, postawiono tablice informacyjne, powołano do życia także Nadbużański Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy przy szkole w Kryłowie. Akcji tej towarzyszyły także warsztaty i szkolenia mające na celu poprawę świadomości ekologicznej mieszkańców a także pogłębienie ich wiedzy na temat historii i kultury regionu. W szkoleniach tych uczestniczyło ponad 350 osób. W wyniku działań Gminnego Centrum Informacji narodziły się także gospodarstwa agroturystyczne.

  W wyniku realizacji projektu znacznie podniesiono atrakcyjność Kryłowa przede wszystkim pod względem turystycznym. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 86 tysięcy złotych.© 2003-2007 by Ecnelis