Dodaj do ulubionych
Recenzje płyt
Depeche Mode - "Songs of Faith and Devotion"
1993 Mute Records Ltd.
Utwory :
01. "I feel you"
02. "Walking in my shoes"
03. "Condemnation"
04. "Mercy in you"
05. "Judas"
06. "In your room"
07. "Get right with me"
08. "Rush"
09. "One caress"
10. "Higher love"

Pieśni zawierzenia i oddania

   Byłem Ci wierny i oddany. Prowadziłaś mnie przez Babilon, nie wiedziałem wtedy, że to ja miałem być kozłem ofiarnym. Stanąłem przed sądem, który nie miał zamiaru uznawać mojej niewinności. Osądzony, skazany mogłem liczyć tylko na twoje miłosierdzie. Bo to mnie wybrano na Judasza. Uwięziony w twoim pokoju trwałem w półmroku modląc się do Księżyca i prosząc tylko, abyś nie postępowała ze mną źle. Przecież wiesz, że wszystko robiłem dla Ciebie, przecież wiesz. Unosisz mnie w ciemności, czuję Cię od nowa. Czy wszystko to było tylko po to aby nasza miłość wzniosła się na wyższy poziom?
   Brudne gitary i zajadły śpiew w "I feel you". Burza emocji targanych bezsilnością, zamkniętych w labiryncie zmieniających się co chwila rytmicznych pętli w "Walking in my shoes". Pogodzenie się z losem w spokojnym, gospelowym "Condemnation", przesiąkniętym beznadziejnością przyszłości. Nadzieja w elektronicznym, pulsującym rytmem "Mercy in you". Magia w "Judas", utulająca w zwątpieniu. Siła i bezsilność, przechodząca w tępą złość w "In your room", czyniącym spustoszenie grą perkusji i bębnów. Pęd w bezkompromisowym, wysysającym energię "Rush". Spokój i ukojenie w "One caress", ozdobionym tylko samymi smyczkami. I rozgrzeszenie w "Higher love", windującym emocje do stanu ekstazy. Po tym wszystkim trudno złapać oddech i pozbierać myśli, ciesząc się a jednocześnie niepokojąc tym, co przeżyliśmy.
   Absolutnie powalający, skupiający całą uwagę słuchacza, poruszający go głębi album. "Songs of Faith and Devotion" to coś dużo więcej niż tylko dźwięk, służący tu jako nośnik niebywale sugestywnych emocji, przeżyć i energii. Trudno uwierzyć iż zespół stworzył coś tak wielkiego w najcięższym dla siebie okresie. Dave coraz bardziej pogrążał się w uzależnieniu od narkotyków, Alan z każdym dniem znajdował coraz mniej wspólnego języka z resztą zespołu, pogłębiały się problemy z załamaniami nerwowymi Andy'ego, wszyscy oddalali się od siebie. Martin Gore ponownie napisał przepiękne w słowie i melodii utwory, z których każdy jest metaforą przedstawiającą w dwuznacznościach bądź relacje w związkach międzyludzkich bądź problemy świata i społeczeństwa, z którymi na co dzień boryka się każdy z nas. Tyle tylko że wszystko podszyte jest jeszcze religijnymi podtekstami, dającymi do myślenia. Dave dał z siebie wszystko, śpiewając bez pierwiastka mechaniczności, momentami obecnego na poprzednich albumach zespołu. Jak zwykle w mniejszości znalazł się Mart, wykonując "Judas" i "One caress".
   Poza albumem, na singlu "Walking in my shoes" znalazł się jeszcze utwór "My joy", znakomita kompozycja z orkiestrowymi brzmieniami i w mrocznym klimacie, który na albumie zastąpiony został uczuciem lęku. Na singlach ukazały się także "I feel you", "Condemnation" i "In your room", któro zostało całkowicie zmienione. Zmianę tą doskonale charakteryzuje Steve Malins: "jest w nim to powściągliwe piękno, które pierwowzór poświęcił dla siły". Singlowe "Walking in my shoes" i "Condemnation" nieznacznie odbiegały od wersji z longplay'a ("Condemnation" zyskało bogatszą partię rytmiczną).
   Zespół po raz pierwszy skorzystał z pomocy dodatkowych muzyków. Zaangażowano trzy czarnoskóre wokalistki: Hildę Campbell, Samanthę Smith (występowały one z zespołem na koncertach) i Bazil Meade, które śpiewały chórki w "Condemnation" i "Get right with me" a także irlandzkiego kobziarza Sterana Hannigana ("Judas"). Przy "One caress" smyczki zaaranżował Wil Malone a sam utwór nagrano z 28-osobową sekcją smyczkową i Martin'em śpiewającym na żywo. A po latach Martin określił album jako "pseudorockowy wypadek przy pracy" ...
   "Songs of Faith and Devotion" to album, działający jak narkotyk, "który każdy zdrowy psychicznie człowiek mieć powienien", jak napisał David Quantick z "New Musical Express".© 2003-2007 by Ecnelis