Dodaj do ulubionych
Recenzje płyt
Hetane - "Find the lost ghosts"
2004 Hetane
Utwory :
1. "Find the lost ghosts (intro)"
2. "Ken-ke-lai"
3. "Lumeny"
4. "Runninnn'"
5. "You crawl"

Płyń i niczego się nie spodziewaj

   Zespół Hetane, który tworzą Magda Oleś (wokale i teksty) oraz Radek Spanier (muzyka) zadebiutował pod koniec 2003 roku na składance "Minimax pl" znakomitym utworem "Ken-Ke Lai". Już rok wcześniej ten sam utwór zagościł na antenie radiowej Trójki w audycji Piotra Kaczkowskiego pod tytułem Minimax właśnie, nie bez powodu spotykając się z bardzo dobrym odbiorem i dużym zainteresowaniem. W tej chwili zespół koncertuje i szuka wydawcy deiutanckiego albumu. Za pośrednictwem strony internetowej (a także na koncertach) za jedyne 15 złotych można nabyć nagraną w domu pięcoiutworową (trwającą dwadzieścia trzy minuty) płytę demo Hetane.
   Z okładki spogląda na nas zakapturzona postać pani Magdy. W środku fragmenty tekstów do wszystkich anglojęzycznych utworów. Wyjątkiem jest oczywiście "Ken-Ke Lai", śpiewane w języku stworzonym przez zespół. Powala. Jak i cała reszta, od niepokojącego, tytułowego intro po ostatni utwór, którego tytuł jest adekwatny do stanu słuchacza: przy odpowiednio dużej głośności te dźwięki po prostu wgniatają. Brzmienie zespołu trudno zdefiniować, naturalnie dużo tu elektronki, dużo ciężkich, soczystych gitar a wszystko zatopione w niezwykłym, orientalnym klimacie. W połączeniu z intrygującym głosem wokalistki ta muzyka potrafi zahipnotyzować i nie pozwala oderwać się do siebie. Można w niej doszukać się odniesień do grup, które zespół wymienia jako swoje ulubione i będące inspiracją (Massive Attack, Tool czy Nine Inch Nails). Takie odniesienia można także usłyszeć w warstwie wokalnej - głos Magdy w "Runninnn'" momentami bardzo przypomina głos Bjork. A angielski brzmi naprawdę angielsko i... diabelsko. Po zmroku ta muzyka potrafi wywołać conajmniej gęsią skórkę. Niesmowite... To trzeba usłyszeć, zwłaszcza, że praktycznie nie ma tu żadnego słabego utworu - wszystkie utrzymują bardzo wysoki pułap!
   Hetane to zdecydownie jeden z najlepszych polskich, zeszłorocznych debiutów (dla mnie osobiście najlepszy!), który już na starcie poziomem artystycznym i merytorycznym swoich produkcji wyprzedził większość znanych, krajowych wykonawców, choć zapewnie wielu nie będzie odpowiadało brzmienie i klamat, w jakim zespół się obraca, ponieważ nie są to rejony łatowprzyswajalne, na tą muzykę trzeba poświęcić chwilę skupienia. Tym bardziej za granicą będzie czym się pochwalić, jeśli tylko zespół znajdzie wydawcę, czego mu serdecznie życzę i znikam zakapturzony w poszukiwaniu zgubionych duchów...

Oficjalna strona zepołu: www.hetane.of.pl

Na stronie jeszcze:
Wywiad z zespołem (maj 2004)
Recenzja składanki "Minimax pl"
© 2003-2007 by Ecnelis