Dodaj do ulubionych
Recenzje płyt
Les Bigos "Pół perfekcyjnej płyty"
2001Utwory :
01. "Ding dong"
02. "Bonas"
03. "Masmak"
04. "Patra"
05. "3topra2"
06. "Że ciebie nie ma"

Nieznane danie

   Zespół Les Bigos istnieje od końca 1997 roku. Tworzy go pięć osób: Kasia, Jerry, Dober, MisieQ oraz Grzechu a korzenie grupy wbijają się w grunt pod Gdynią i Los Angeles. Mimo ogromnego potencjału i przebojowości zespół nie wydał jeszcze oficjalnie żadnego albumu, ale własnym kosztem wyprodukował w 2000 i 2001 roku cztery single i 1/2 albumu. Tą ostatnią pozycję (zawierającą także utwory z singli) można bez problemu znaleźć w internecie.
   "Pół perfekcyjnej płyty" to soczyste, nowoczesne brzmienie gitar, subtelnej elektroniki i bardzo ciekawego, kobiecego wokalu. Chwytliwe riffy i mocna perkusja są znakiem rozpoznawczym większości kompozycji, z których dosłownie każdą uzbrojono w niebanalną melodię i tekst. Dwa utwory - "Ding dong" i znakomite "Że ciebie nie ma" nie bez powodu swego czasu zaistniały na parę tygodni na liście przebojów radiowej Trójki (tytył albumu wziął się od jednej z audycji stacji). Zespół pokazuje na "Ppp" także swoje bardziej żartobliwe oblicze. Niewątpliwie można tak potraktować utwór "Patra", czerpiący z takich gatunków jak trance czy techno, tyle tylko, że całość podszyto soczystymi gitarami (a tych jest na płycie masa). Najciekawszą kompozycją według mnie jest tutaj "Czy to prawda", znane także jako "3topra2". Kosmiczny, zimowy tekst i równie mroźny śpiew budują niesamowity klimat. W podobnym nastroju jest też "Tak do końca" (tytuł alternatywny: "Masmak"), tylko że nie zachowuje całkowitego spokoju i nie sypie na nas śnieżkiem. Wszystkie sześć kompozycji jest tworami niesamowicie przestrzennymi i dopieszczonymi. Pod tym względem zespół niemal nie ma sobie w Polsce równych!! A nad singlowym "Że ciebie nie ma" możnaby się rozpływać w nieskończoność - jeden z najlepszych polskich utworów, jakie słyszałem w ciągu kilku ostatnich lat. Cały album tak samo!
   W grudniu 2001 roku zespół nagrał także własną wersję kolędy "Wśród nocnej ciszy". Jeśli jeszcze tego nie słyszeliście spróbujcie sobie wyobrazić kolędę z industrialnym podkładem, mocnym beatem i gitarami - i to będzie to. Poza tym Les Bigos nagrał także dwa (chyba) specjalne utwory dla Piotra Kaczkowskiego (Trójka) z wykorzystaniem jego głosu. O ile mi wiadomo dostęp do tych utworów na tylko sam redaktor Kaczkowski. A szkoda, bo są to twory bardzo interesujące, nie tylko dla zainteresowanych zespołem i Trójką. Niestety od prawie dwóch lat niewiele nowego słychać o zespole, a w zasadzie to nic nie słychać. Wydawca na debiutancki album jeszcze się nie znalazł, w co po przesłuchaniu materiału po prostu trudno uwierzyć. Les Bigos doczekał się jedynie wydania dwóch utworów ("Ding dong" i "Że ciebie nie ma") na drugiej części składanki "Nowa energia". Utwory ("Ppp" i kolędę) w formacie mp3 można ściągnąć ze stron:

www.lesbigos.gate.pl
les-bigos-cd.mp3.com.pl
legalez.nuta.pl/z.html/1547/les_bigos.html

   Jeśli jeszcze Was tam nie było jak najszybciej nadróbcie te zaległości! Nie uwierzycie w to, co usłyszycie!
   A - jeszcze jedno, oficjalna strona zespołu: www.lesbigos.art.pl. W nocy z 15 na 16 listopada 2003 strona zniknęła a w jej miejsce pojawiła się jakże obiecująca informacja: "Trwa zapowiadana modernizacja serwera. Przepraszamy za utrudnienia. Serwer bedzie dostepny wkrotce." ...

PS. W grudniu 2003 ukazała się składanka "Minimax.pl" będąca owocej trójkowej audycji (Minimax) Piotra Kaczkowskiego, na której znalazł się utwór "Szłiki", zapowiadający drugi album zespołu! Mimo to wydawca ciągle się nie znalazł...© 2003-2007 by Ecnelis