Dodaj do ulubionych
Recenzje płyt
Various Artists "Minimax pl"
2003 Sonic RecordsUtwory :
01. Les Bigos "Szłiki"
02. Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach "Połączenia"
03. Kolorofon "Przezroczysta"
04. Oranżada "Ulice"
05. Yeshe "Jeszie"
06. Hetane "Ken-Ke Lai"
07. Children "Sell my pulse remix"
08. Freak Of Nature "Intro/Bad dreams"
09. Her "Drzewo"
10. Materac "Planety i liście"
11. Doktór Hałabała I Siedmiu Zbójów "Piosenka telegrafistki"
12. Bukartyk & Sekcja "I tak dalej"
13. Fallin'... "Bogin"
14. Teatr Kotelioty "Na harie łużok"
15. Jeszcze Raz "Shequette"

Piotr Kaczkowski poleca: debiuty

   Piotr Kaczkowski już od ponad 40 lat jest muzycznym dziennikarzem radiowej Trójki. I to pod jego patronatem i pod patronatem jego audycji, zatytułowanej Minimax ukazał się składankowy album, skupiający dokonania polskich artystów, którzy dotychczas jeszcze nic nie wydali (choć są wyjątki). Album nosi tytuł "Minimax pl". Ukazał się 6 grudnia 2003 z pierwszym nakładem w ilości tysiąca sztuk, który rozszedł się w ciągu paru dni. Co ciekawe album sprzedawany jest jak najtaniej, po kosztach produkcji. Jego maksymalna cena to zaledwie 14,99 złotych (można znaleźć go w sprzedaży nawet za niespełna 11 złotych). A płyta jest naprawdę warta dużo więcej...
   Absolutnych debiutantów jest trochę mniej niż utworów na albumie, a tych jest piętnaście. Za pierwszym razem należy przesłuchać wszystkie, ponieważ każdy utwór warty jest uwagi. Potem już różnorodność w połączeniu z gustem wymusza wybiórczość w słuchaniu. W moim przypadku ta wybiórczość ograniczyła się do poszukiwania utworów o nowoczesnych brzmieniach, co wcale nie wykluczało pozostałych. I wśród tych pozostałych absolutnym liderem jest tu kompozycja zespołu Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach - teskt, wokale, brzmienie i melodia łączą się razem w tym utworze w coś naprawdę ciekawego. Na innym biegunie brzmienia znajduje się kompozycja formacji Fallin', instrumentalne "Bogin" zabiera słuchacza w piekną krainę malowaną dźwiękiem. Na albumie znajdziemy także zupełnie nowy utwór zespołu Les Bigos, który mimo mniejszej przebojowości niż utwory z lat poprzednich trzyma światowy poziom, łącząc doskonałe brzmienie (elektronika i mocne gitary) z żeńskim wokalem. Największe wrażenie w zestawie robi utwór "Ken-Ke Lai" zespołu Hetane z potężnym, sapiącym, agresywnym brzmieniem i niezwykłymi wokalami w jeszcze bardziej niezwykłym języku. Artystów, któtych już możemy znać na albumie reprezentuje formacja Yesze, mająca na koncie debiutancki album (utwór "Jeszie" intryguje elektronicznym brzmieniem, ale śpiew Wojciecha Waglewskiego zupełnie nie jest tym, który chciałbym tu usłyszeć), Bukartyk & Sekcja z przebojowym "I tak dalej" oraz zespół Children z psychodelicznym remiksem "Sell my pulse", za którym kryje się między innymi Pati Yang, tworząca teraz w Londynie. Na wyróżnienie zasługują też kompozycje zespołów Her i Materac, siejące niepokój wśród elektronicznych dźwięków popartych tradycyjnymi instrumentami. Momentem całkowitego odbrężenia jest utwór "Piosenka radiotelegrafistki", pochodzący z serialu "Czterej pancerni i pies". Album kończy się dla mnie na utworze "Bogin", ponieważ dwa ostatnie utwory, osadzone w muzyce ludowej zupełnie mnie nie pociągają.
   W uszy rzuca się bardzo wysoki poziom produkcji każdego z utworów, nic nie brzmi tu amatorsko, na co wskazywałby charakter albumu. Blisko połowa kompozycji jest tak dobra, że z pewnością zagości na dłużej w pozycji alternatywy dla ciszy codziennego dnia. A wiele z nich jeszcze lepiej sprawdzi się w nocą. Oby więcej takich debiutów i oby zespoły tu debiutujące jak najszybciej doczekały się wydania własnych albumów!

Strona audycji Minimax
Strona składanki "Minimax pl"
© 2003-2007 by Ecnelis