Dodaj do ulubionych
Niezwykłe samoloty
   Z pewnością wielu z was widziało lub słyszało o takim samolocie jak B-2 (mniej o F-117). Obie konstrukcje, jako najbardziej zaawansowane i niezwykłe wzbudzają ogromną ciekawość i podziw. Poniżej parę słów o tych tajemniczych maszynach...


F-117A Nighthawk

   Samolot ten jest hybrydą myśliwca i bombowca: klasyfikowany jest do myśliwców klasy Stealt (niewykrywalnych dla radaru), ale jest używany także do nalotów na cele naziemne. Jako myśliwiec często stanowi eskortę dla bombowców B-2. Załoga samolotu składa się oczywiście z samego pilota. Prototyp myśliwca F-117 był oblatywany już w połowie 1981 roku. W samolocie położono maksymalny nacisk na zlikwidowanie czynników mogących przyczynić się do wykrycia go przez radar: hałas zredukowano poprzez zastosowanie schłodzenia powietrza wylotowego, przechodzącego przez bardzo wąskie dysze a także rezygnując z dopalaczy. Przy redukcji sygnałów wychodzących z samolotu posunięto się do całkowitej rezygnacji z tradycyjnego radaru, który zastąpiono zestawem składającym się z kamery termowizyjnej, oświetlacza laserowego, GPS, radiowysokościomierza i innych podzespołów. Z zewnątrz samolot (głownym budulcem kadłuba są stopy aluminium) pokryty jest setkami specjalnych paneli, które poza niezwykłym wyglądem zapewniają całkowite rozproszenie promieni radaru. Przed wykryciem w podczerwieni (detektor temperatury) maszynę zabezpiecza system rozpraszania gorących gazów wylotowych, które są rozpraszane po powierzchni skrzydła. Samolot jako bombowiec stosowany jest wyłącznie do nalotów nocnych. Podstawowe dane techniczne samolotu to: rozpiętośc skrzydeł 13,2 m, długość 20,08 m, wysokośc 3,58 m, masa startowa 23 813 kg, promień działania 1112 km. F-117 napędzany jest dwoma silnikami turbinowymi dwuprzepływowymi. Samolot nie przekracza prędkości dźwięku, osiągając maksymalnie 1110 km/h (prędkość minimalna wynosi 227 km/h).


B-2 Spirit

   Pracę nad tym futurystycznym bombowcem rozpoczęto już w 1981 roku, pierwszy prototym oblatywano latem 1987 roku. Prezentacja wersji finalnej miała miejsce w październiku 1988 roku (a nazwę Spirit otrzymał w 1994 roku). Do dziś powstało 21 takich samolotów (w użyciu jest 16), w tym jeden zmodyfikowany prototyp (początkowe zamówienie sił zbrojnych USA obejmowało aż 133 egzemplarze, ale szybko zrezygnowano z tak kosztownej inwestycji - każda sztuka B-2 kosztuje w granicach 1,5 miliarda dolarów). Samolot zbudowano w technologii Stealth w konfiguracji latającego skrzydła, z którą wiąże się całkowity brak stateczników pionowych (nad statecznością samolotu pracuje komputer i aktywny, poczwórny system sterowania z elektrycznym przeniesieniem napędu). Konstrukcja, charakteryzująca się maksymalną gładkością powierzchni (kabina, silnik i kadług tworzą jednolitą, zwarta bryłę), co w połączeniu z wykonaniem konstrukcji z kompozytów epoksydowo-grafitowych i kevlaru oraz specjalnym wyprofilowaniu krawędzi niemal całkowicie likwiduje możliwość odbicia fal elektromagnetycznych przez powierzchnię samolotu. Podobnie jak w F-117 wyciszono i ochłodzono zjawiaka towarzyszące wydalaniu spalin. Bombowiec może przewozić broń konwencjonalną jak i nuklearną. Jedyną bazą tych samolotów jest Baza Sił Powietrznych Whiteman. Pilotowanie B-2 wymaga dwóch ludzi (ale samolot przystosowany jest do trzyosobowej załogi). Poza radarem samolot wyposażono także w system śledzenia rzeźby terenu i system lotu konturowego z omijaniem przeszkód terenowych. B-2 ma 21,03 m długości, 5.2 m wysokości i 52,43 m rozpiętości skrzydeł. Samolot osiąga pułap 15 240 m i zasięg 9816 km, maksymalna masa startowa to 152,6 ton. Napędzają go cztery turbinowe silniki dwuprzepływowe, zabudowane parami. Prędkość maksymalna samolotu to 765 km/h.

© 2003-2007 by Ecnelis