Dodaj do ulubionych
Światła na nocnym niebie
  Począwszy od lipca 1999 roku regularnie zdarzało mi się (wraz z siostrą) obserwować nocne niebo. Podczas tych obserwacji niejednokrotnie obok obiektów, które bez trudu dało się zidentyfikować jako sztuczny satelita, samolot czy meteoryt były obserwowane obiekty, których zachowanie nie pozwalało na identyfikację. Właśnie takie obiekty zostaną opisanie poniżej (niestety nie zaobserwowano nic nadzwyczajnego). Zaznaczyć należy iż obserwacje odbywały się przy idealnie czystym niebie na wsi (Prehoryłe), stąd warunki były znakomite - żadnych źródeł światła, całkowita cisza, spokój i... ciemność. Niemal dokładnie nad miejscem obserwacji przebiega także tunel powietrzny, którym poruszają się samoloty (kilkanaście na dobę) w kierunku wschód-zachód i odwrotnym, stąd wszelkie światełka dochodzące z tej części nieba (wysoko na północnym wschodzie po północny zachód) i poruszające się w tych kierunkach mogłby być samolotem (który dodatkowo byłoby słychać). To tyle z teorii, czas na praktykę:

22:34 17 LIPCA 1999 ROKU
   Pierwszy tajemniczy obiekt i od razu coś dość spektakularnego. Niestety ja nie widziałem tego czegoś, ale widziała to moja siostra. Obiekt początkowo wyglądał jak spadająca gwiazda, lecąc z dużą prędkością i ciągnąc za sobą ogon. W pewnym momencie jednak zatrzymał się i po prostu świecił w miejscu, wyglądając jak jedna z wielu gwiazd. Obiekt świecił żółtawym światłem. Wspomnieć należy iż obiekt wystraszył obserwującego...

21:56 20 LIPCA 1999 ROKU
   Zaobserwowano zwykłego satelitę lecącego na północ. Tuż za nim na chwilę pojawił się tajemniczy, migający jasnym, białym światłem obiekt poruszający się w tym samym kierunku.

21:18 21 LIPCA 1999 ROKU
   Niezydentyfikowany obiekt z ogromną prędkością przeleciał czwartą część nieba, kierując się na południowy zachód. Teoretycznie mógł być to meteoryt, ale jak na meteoryt charakteryzował się cechami do niego niepodobnymi. Obiekt był koloru ciemno pomarańczowego i nie posiadał "ogona". A jak wiadomo "spadające gwiazdy" są bardzo jasne i ciągną za sobą białą smugę pyłu...

21:21 11 SIERPNIA 1999 ROKU
   Nisko nad choryzontem w północnej części nieba pojawił się niezydentyfikowany obiekt co parę sekund bardzo jasnym światłem. Mignął około sześciu razy, poruszając się w kierunku południowo zachodnim. Jak na samolot mignięcia były zdecydowanie za mocne.

20:48 16 SIERPNIA 1999 ROKU
   Zaobserwowano regularnie migający obiekt, lacący z prędkością satelity na północ. Obiekt wykonał pięć błysków świetlnych.

20:41 23 SIERPNIA 1999 ROKU
   Ponownie niezydentyfikowany obiekt migający. Tym razem leciał w niezydentyfikowanym kierunku, mignął siedem razy zanim został z nim utracony kontakt wzrokowy (przestał dawać znaki świetlne).

18:15 30 PAŹDZIERNIKA 1999 ROKU
   Tu jedna z ciekawszych obserwacji. Świecący NOL leciał bardzo nisko i niesmowicie szybko (w ciągu dwóch, trzech sekund pokonał cały horyzont) na południowej części nieba. Mrugał seriami po trzy mignięcia o różnej długości światłem o lekkiej pomarańczowej barwie. Leciał torem linii prostej, stąd musiał znajdować się w atmosferze. Wydawał się być stosunkowo blisko, jednak nie towarzyszyły my żadne dźwięki, które niewątpliwie pojawiłyby się gdyby był to jakiś odrzutowiec.

10 LIPCA 2000 ROKU
   W tym dniu dwukrotnie obserwowano migające obiekty, poruszające się po zagwieżdżonym niebie. Jeden oberwowano o godzinie 21:46 a drugi 22:32. Pierwszy leciał na wschód a drugi na północ. Jednocześnie podczas tej samej nocy zaobserwowano także samolot, przy którym wyraźnie było słychać silniki. W przypadku NOLi tak jak zawsze panowała całkowita cisza.

21:35 30 KWIETNIA 2001 ROKU
   Zaobserwowano nieregularnie migający obiekt lecący na północ. Tak jak w pozostałych przypadkach po kilku mignięciach obiekt znikł.

22:48 26 CZERWCA 2001 ROKU
   W jednym momencie na niebie zauważono satelitę oraz nieregularnie migającego NOLa. Obiekty nie miały raczej ze sobą związku, ponieważ satelita poruszał się w kierunku południwym a NOL leciał na zachód.

22:52 4 LIPCA 2001 ROKU
   Ponownie miejsce miała obserwacja nieregularnie migającego obiektu. Leciał na północny zachód. Kierunek lotu i godzina pozwala go powiązać z podobnym obiektem z dnia 26 czerwca tego samego roku.

21:43 12 SIERPNIA 2001 ROKU
   Tej nocy deszcz meteorytów był w pełni (w ciągu 98 minut zaobserwowano 36 "spadających gwiazd"). Obserwowany obiekt charakteryzował się bardzo silnym światłem (dużo silniejszym niż przelatujące satelity) i dużą prędkością (także znacznie większą od prędkości satelitów), nie pozostając daleko w tyle za spadającymi meteorami. Leciał nisko nad choryzontem na wschodzie (nad Ukrainą) w kierunku północy.

21:32 15 SIERPNIA 2001 ROKU
   Zaobserwowano regularnie i w długich odstępach migającego jednorodnym, białym światłem NOLa. Niestety w notatkach sprządzonych podczas obserwacji nie uwzględniono kierunku lotu obiektu.

18:40 12 MARCA 2002 ROKU
   Ponownie regularnie migający obiekt. Leciał sobie na zachód.

20:10 30 MARCA 2002 ROKU
   Ponownie niezydentyfikowany, migający obiekt. Tym razem jednak nie migał regularnie a leciał na północny zachód.

   Pozostałe przypadki to także pozbawione większych emocji obserwacje migających obiektów. Miały one jeszcze miejsce w 2002 roku: 28 lipca o godzinie 22:44 oraz trzy razy w sierpniu: 8 o 21:51, 19 o 21:20 i 20 sierpnia o godzinie 21:37. Należy wyjaśnić iż wszystkie wspominane tu regularnie bądź nieregularnie migające obiekty były obserwowane w formie błysków w takiej postaci w jakiej na przykład widzimy gwiazdę. Było to mignięcie bardzo jasnym, białym (bądź jasnoniebieskim) światłem trwające ułamek sekundy i powtarzane kilka razy. W połączeniu z tymi obserwacjami nie było słychać żadnych odgłosów silników, które mogłyby wskazywać na samolot, który i tak dając takie sygnały świetlne zachowywałby się bardzo dziwnie. Ale te migające obiekty można uznać za satelity, pozostające w cieniu Ziemi, które dzięki krótkim przebiciom mogły odbić światło słoneczne.© 2003-2007 by Ecnelis